Juraj Hnilica chce skladbou Zmier šíriť úprimné posolstvo zmierenia

Prvé Nobelove ceny boli udeľované 10. decembra 1901 a jednu z nich si vyslúžil aj Jean Henri Dunant, ktorý bol ocenený za mier. Práve na posolstvo spoluzakladateľa Červeného kríža nadviazal slovenský spevák a skladateľ Juraj Hnilica, keď v tento symbolický dátum vydal pieseň s názvom Zmier.


Pieseň zverejnil v predvianočnom čase, kedy jej posolstvo v ľuďoch rezonuje ešte silnejšie. Nahrávka však vznikla už počas jeho letného koncertu, ktorý sa odohral v záhrade Slovenského národného múzea v Martine. Ako prezrádza autor koncertného videa Tomáš Bartalos, táto pieseň ani nebola v pláne.

„Išlo o prídavok, ktorý som nečakal. Mal som natáčať iné piesne a všetky veci som mal už zbalené. V okamihu, keď som zistil, že bude ešte jeden prídavok, rýchlo som vybral kameru a niečo natočil. Netušil som, že z toho vyjde taký krásny počin,“ poznamenal Bartalos.

„Hovorí sa, že spontánne veci a okamihy sú tie najkrajšie. Táto pieseň je akousi mojou mantrou na tento rok. Celé dianie okolo nás sa mení z momentu na moment, a tak vznikla aj táto skladba. Úplne nečakane, a preto si ju vážim oveľa viac. Nesie v sebe moju úprimnú túžbu po lepšom svete. Svete, kde bude rozkvitať láska, porozumenie a mier. Skrz jej posolstvo by som veľmi rád aspoň malou troškou prispel k lepšiemu zajtrajšku a poprial všetkým bytostiam našej milovanej Zeme krásne sviatky,“ dodával Juraj Hnilica.